Haber

ABD Savunma İstihbarat Teşkilatı: Putin’in Belarus’a taktik nükleer silah sevkiyatından şüphe etmek için hiçbir neden yok

YENİ ABD Savunma İstihbarat Teşkilatı (DIA) yetkilileri, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Belarus’a taktik nükleer silah sevkiyatından şüphe etmek için hiçbir neden olmadığı görüşünü paylaştı.

CNN’in haberine göre, üst düzey DIA yetkilileri konu hakkında bir grup gazeteciye açıklamalarda bulundu.

Yetkililer, Putin’in taktik nükleer silahların Belarus’a konuşlandırılmasıyla ilgili açıklamalarından şüphe etmek için hiçbir neden olmadığını ve silahları sevk etmede “bazı başarılar elde ettiklerini” söylediler.

İlişkilerini neden böyle düşündüklerine dair açıklamayan yetkililer ise ABD istihbaratının silahları uydu nişangâhlarıyla bile takip etmesinin zor olduğunu itiraf etti.

Üst düzey DIA yetkilileri, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukashenko’nun silahlar üzerinde herhangi bir kontrole sahip olacağına inanmadığını, büyük olasılıkla tamamen Rusya tarafından kontrol edileceklerini belirtti.

Yetkililer, taktik nükleer silahların Belarus’a taşınmasının küresel nükleer manzarayı değiştireceğine veya nükleer riski artıracağına inanmadıklarını, çünkü silahlar depolarda saklanacak ve Rus kuvvetleri tarafından denetlenecek.

ABD’li yetkililer, Rusya’nın Belarus’a taktik nükleer silah konuşlandırma kararını “sorumsuzca” olarak nitelendirdi, ancak nükleer pozisyonlarını değiştirmeyi gerektirecek hiçbir durum veya Rusya’nın nükleer silah kullanmaya hazırlandığına dair herhangi bir belirti olmadığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu