Teknoloji

Avrupa, Çinli otomobil üreticilerine ek vergi uygulayabilir

Son dönemde Çinli üreticiler ülkelerine özel yatırımlar yapmaya başladı.

Türkiye’de her geçen gün yeni markalarını görmeye başladığımız Çinli otomobil üreticilerinin Avrupa’daki yükselişi devam ediyor.

Avrupalı ​​üreticiler, elektrikli otomobillerle başarılı bir dönüşüm geçiren Çinli markalara ayak uydurmakta zorlanıyor.

Avrupa’dan ek vergi hamlesi

Avrupa Komisyonu, kıtadaki Avrupalı ​​otomobil üreticilerini korumak için Çinli elektrikli otomobil üreticilerine ek vergiler getirmeyi düşünüyor.

Mart ayında Türkiye, Çin’den gelen elektrikli otomobillere yönelik ek vergi limitini yüzde 40’a çıkardı. Avrupa da benzer bir karar alabilir.

Avrupa Komitesi Başkanı Ursula von der Leyen, AB parlamentosunda yaptığı yıllık konuşmasında şunları söyledi:

Küresel pazarlar artık daha ucuz elektrikli otomobillerle dolup taşıyor. Fiyatları büyük devlet sübvansiyonları sayesinde yapay olarak düşük tutuluyor.

Çin arabaları

Otomobiller için mevcut standart AB oranı yüzde 10’dur. Kurul, önümüzdeki 13 ay içinde bu standardın üzerinde gümrük vergisi uygulanıp uygulanmayacağına karar verecek.

Sübvansiyonları engellemeye yönelik soruşturma aynı zamanda Tesla, Renault ve BMW gibi Çin dışında Çin’de üretilen markaları da kapsıyor.

Fuara Çinliler damgasını vurdu

Dünyanın en büyük otomobil fuarı Münih’te düzenlenen IAA Mobility 2023 konferansında Çinli otomobil üreticileri büyük ilgi gördü.

Konferansı düzenleyenler sunum yapanların yaklaşık yüzde 41’inin Asya’dan geldiğini söyledi.

Avrupa Komitesi’nin söz konusu fuarın hemen ardından Çinli üreticilere yönelik ek vergiyi gündeme getirmesi dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu