Ekonomi

BOJ Başkanı Ueda’dan faiz mesajı

Ueda, Çarşamba günü gazeteye verdiği röportajda, merkez bankasının yıl sonuna kadar negatif faiz oranlarına son verip veremeyeceğini belirlemek için yeterli veriye sahip olabileceğini söyledi.

Ueda’nın, “Japonya’nın her zaman fiyat artışlarıyla birlikte enflasyonda da artış göreceğine ikna olduğumuzda, alabileceğimiz çeşitli seçenekler var.” dediği kaydedildi. Başkan Ueda, “Eğer Japonya’nın negatif faiz oranlarına son verdikten sonra bile enflasyon hedefine ulaşabileceğine inanıyorsak, bunu yapacağız” diye ekledi.

BOJ, negatif faiz politikasının bir parçası olarak kısa vadeli faiz oranlarını şu anda yüzde -0,1 seviyesinde tutuyor. Aynı zamanda ekonomiyi yeniden enflasyona sokma ve hedefe sürdürülebilir bir şekilde ulaşma çabaları kapsamında 10 yıllık devlet tahvili getirisini sıfır civarında tutuyor.

Enflasyonun bir yılı aşkın süredir yüzde 2 hedefini aştığı bir ortamda piyasalar, BOJ’un yakında faiz artırımına başlayacağına dair spekülasyonlarla dolu.

Ancak Ueda, BOJ güçlü talep ve fiyat artışının desteğiyle enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2 civarında kalacağına ikna olana kadar çok gevşek politikanın sürdürülmesi gerektiğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu