Ekonomi

Borsa günün ilk yarısında yükseldi

Borsa İstanbul’da BİST 100 endeksi günün ilk yarısında yüzde 2,35 artarak 5.040,40 puan oldu.

Günün ilk yarısında yükseliş eğiliminde hareket eden BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 115,76 puan artarak saat 13.00 itibarıyla 5.040,40 seviyesinden işlem görüyor. Toplam işlem hacmi ise 25,7 milyar TL olarak gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 1.88, holding endeksi yüzde 2.02 yükseldi. Tüm branş endeksleri yükselirken en çok kazandıran yüzde 3,34 ile inşaat oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan ödemelerde istikrar bilgilerine göre, Türkiye’de cari işlemler hesabı şubat ayında 8 milyar 783 milyon dolar açık verirken, cari işlemler hesabında 834 milyon dolar fazla oluştu. , altın ve enerji hariç.

Analistler, ABD’de para politikalarına ilişkin artan belirsizliklerle birlikte küresel borsaların yeni haftaya temkinli başladığını belirterek, Çarşamba günü ülkede açıklanacak enflasyon bilgilerinin varlık fiyatlarına etki etmesinin beklendiğine dikkat çekti.

ABD’de Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verilerinin 236 bin ile beklentiler doğrultusunda olduğunu hatırlatan analistler, bu durumun ABD Merkez Bankası’nın (Fed) toplantıda alacağı kararlara ilişkin piyasa beklentilerini önemli ölçüde değiştirdiğini söyledi. Mayısta.

Analistler, veri öncesinde Banka’nın önümüzdeki ay yüzde 45 seviyesinde olan faiz oranını 25 baz puan artırma olasılığının veri sonrasında yüzde 64’e yükseldiğini belirtti.

Öğleden sonra ABD toptan satış stoklarının takip edileceğini belirten analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 4.900 ve 4.850 seviyelerinin dayanak, 5.050 puanın ise direnç konumunda olduğuna dikkat çekti.

habercihanbeyli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu