Haber

Hayali ihracat operasyonunda 5 zanlı yakalandı

Mali hatalardan ‘Paravan’ adı verilen operasyon kapsamında hayali ihracat yaptıkları iddiasıyla İstanbul’da yakalanan 5 zanlının yargılanmasına devam ediliyor.

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı koordinasyonunda İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, hayali ihracat suçuna ilişkin yürütülen çalışma kapsamında birime ulaşan ihbar üzerine soruşturma başlattı.

Polonya’da bir paravan şirket üzerinden hayali ihracat yapıldığını ve şirketle Türkiye’den rastgele ihracat yapılmadığını belirleyen gruplar, Ticaret Bakanlığı yetkilileriyle iletişime geçerek gerekli inceleme ve daha detaylı inceleme istedi.

Faturaların ve kurulan firmaların sahte olduğu ve hayali ihracatta kullanıldığına dair hazırlanan bilirkişi raporu ile diğer çalışmaların birleştirilmesi sonucunda ekipler, devletten haksız yere tahsil edilen yaklaşık 125 bin dolarlık hayali ihracat faaliyetlerini ortaya çıkardı.

Çalışmaların tamamlanmasının ardından ekipler, kimlik ve adreslerini belirledikleri zanlıları yakalamak için eş zamanlı operasyon gerçekleştirdi.

Kentte 9 adreste 7 zanlıyı yakalamak için düzenlenen operasyonda 5 zanlı yakalandı.

Zanlılar, işlemleri için emniyete götürülürken, iki zanlının yakalanması için çalışmalar sürüyor.

Mali suçlara yönelik “Paravan” adı verilen operasyon kapsamında 47 ilde 490 şüpheliden 237’si gözaltına alındı.

Zanlıların ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda 3 adet ruhsatsız tabanca, 3 adet şarjör, 102 adet fişek, 9 farklı kişi adına düzenlenen engelli sağlık raporu, çok sayıda altın ve ziynet eşyası ele geçirildi. uydurulmuş ve çeşitli belgelere el konulmuştur.

Ekiplerin yaklaşık 6 aydır yürüttüğü planlı çalışmalar sonucunda 490 zanlı “nitelikli dolandırıcılık”, “resmi ve özel belgede sahtecilik”, “para sahteciliği”, “ihaleye fesat karıştırma”, “ihlal” suçlarından suçlu bulundu. vergi usul kanunu”, “sınav usulsüzlükleri” ve “tefecilik”. “Klasik ve posta tefecilik” suçlarını işledikleri belirlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu