Ekonomi

Petrolde ‘Çin-Rusya’ dengesi

Son iki seans gününde petrol fiyatlarında yaşanan düşüş, Çin ve Rusya’dan gelen haber akışının da etkisiyle yerini yatay bir seyire bıraktı.

ABD ham petrolü 74 doların üzerinde test edildi. Pazartesi günü ABD ham petrolü, Libya’daki gelişmeler ve Çin’in beklentileri altındaGeriye kalan büyüme verilerinin ardından yüzde 2’ye yakın bir düşüş yaşadı.

Brent petrol de yeni işlem gününde 78 doların üzerinde test yaptı.

ING Groep NV Emtia Stratejisi Başkanı Warren Patterson, “Beklenenden zayıf Çin makro verileri ve petrol piyasası tepkisi, talebin piyasa için ana endişe olmaya devam ettiğini gösteriyor. denge ikinci yarıda önemli ölçüde sıkılaşacaktır.” değerlendirmesini yaptı.

Çin’in petrol piyasalarındaki zayıf büyüme görünümü karşısında Rusya’nın petrol ihracatını kısıtlama planları etkisini gösterdi.

Enerji Bakanlığı’na göre Rusya, üçüncü çeyrek ham petrol ihracat planlarını 2,1 milyon ton azaltacak ve Ağustos ayında denizaşırı arzını günde 500.000 varil azaltma taahhüdünde bulunacak.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, boru hattı akışlarının yanı sıra ülkenin önemli batı limanları olan Karadeniz’de Novorossiysk ve Baltık’ta Primorsk ve Ust-Luga’dan yapılan sevkiyatların azaltılacağı belirtildi.

Hükümet, Mart ayından itibaren günde 500.000 varil kesinti yapma taahhüdüne ek olarak, Ağustos ayında ek üretim kesintileri yapıp yapmama kararını ülkedeki üreticilere bırakmıştı.

Ağustos planı, Suudi Arabistan’ın istekli üretim kesintilerini bir ay daha uzatma kararının ardından geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu