Haber

Trump davadan çekilmeyi istedi

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Washington’da “2020 başkanlık sonuçlarına müdahale etmeye teşebbüs etmekle” suçlandığı davanın hakimi Tanya Chutkan’ın davadan çekilmesini talep etti.
Trump’ın avukatlarının Washington DC Federal Bölge Mahkemesi Hakimi Tanya Chutkan’ın davadan çekilmesi için resmi talepte bulunduğu bildirildi.
Talebe gerekçe olarak Chutkan’ın Trump’a ilişkin geçmiş açıklamaları ve 6 Ocak 2021’deki Kongre baskını ile teması gösterildi.
Avukatlar, kamuoyuna yapılan bu tür açıklamaların adalet sistemiyle bağdaşmayan bir önyargı algısı yarattığını savundu.
Chutkan yüksek cezalarıyla tanınıyor
Eski ABD Başkanı Demokrat Barack Obama tarafından atanan Chutkan, Kongre baskını davalarında sanıklara savcıların talep ettiğinden bile daha yüksek cezalar vermesiyle tanınıyor.
Ağustos ayında Trump, ABD Bölge Mahkemesi Hakimi Chutkan’ın gördüğü davada “adil bir yargılama yapılmasının mümkün olmayacağını” öne sürerek hukuk ekibinin kendisinden “çok güçlü gerekçelerle” davadan çekilmesini isteyeceğini açıklamıştı. .
“6 Ocak Kongre baskını” davası
1 Ağustos’ta Washington DC Bölge Mahkemesi’ne sunulan 45 sayfalık iddianamede eski Başkan Trump, 2020 başkanlık seçimlerine müdahale etmekle suçlanmıştı.
2020 başkanlık seçimi sonuçlarını kendi lehine değiştirme girişimine yönelik “6 Ocak Kongre baskını” soruşturmaları kapsamında hazırlanan iddianamede Trump’a yönelik dört suçlama yöneltildi.
Suçlamalar arasında “ABD’yi yanıltmaya yönelik komplo kurmak”, “resmi bir soruşturmayı engellemeye yönelik komplo kurmak”, “resmi bir soruşturmayı engellemeye teşebbüs” ve “seçmenlerin anayasal haklarını kullanmalarını engellemeye yönelik komplo kurmak” yer alıyordu.

haber-sumbas.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu