Haber

Dört yönlü ‘tahıl’ görüşmesi olumluydu

ANKARA (İGFA) –Milli Savunma Bakanlığı, İstanbul’da düzenlenen 4’üncü tahıl toplantısına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Karadeniz’de tahıl sevkıyatına ilişkin müzakerelerin olumlu geçtiği belirtilirken, tarafların Türkiye’nin mülkiyetinde 4’lü görüşmelere devam etme konusunda mutabık kaldığı belirtildi.

Yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ukrayna, Rusya Federasyonu ve Birleşmiş Milletler ile 10-11 Mayıs 2023 tarihlerinde ülkemizin ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz ikili ve çok taraflı görüşmeler kapsamında tarafların yaklaşımlarıyla iki gün boyunca faydalı görüşmeler gerçekleştirildi. Taraflar, gemilerimizin ve mürettebatının ülkemize dönüşüne uyum sağlanması, tahliye faaliyetinin planlanması ve icrası konularında olumlu yaklaştıklarını dile getirdiler. Ukrayna limanlarında mahsur kalan ülkeler ve önümüzdeki dönemde bu tarafta yapılacak çalışmalara destek veriliyor.
Dünya genelinde gıda fiyatlarının istikrarına değerli katkılar sağlayan, dünya gıda arzı ve güvenliği açısından hayati önem taşıyan Karadeniz Tahıl Girişimi’nde imzalandığı günden bu yana olumlu ve olumsuz ilerlemeler kaydedildi. Hububat İşletmesi’nin önümüzdeki dönemde de faaliyetlerine aktif bir şekilde devam etmesi için çalışmaların Türkiye konut sahipliğinde teknik düzeyde ve dörtlü formatta devam etmesi taraflarca kabul edildi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu