Ekonomi

Kayseri OSB’den ihracat değerlendirmesi

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri OSB Başkanı Mehmet Yalçın, “TÜİK verilerine göre 2023 yılı Şubat ayında 268 milyon 723 bin dolar olarak gerçekleşen ihracatımız, ocak ayına göre yüzde 4,23 azaldı. Öte yandan son 12 aylık verilere göre ihracatımız yüzde 5,50 artarak 3 milyar 892 bin dolara ulaştı. Kayseri’nin Şubat ayındaki ithalatı ise 124 milyon 450 bin dolar olarak gerçekleşti. İthalatta bir önceki yıla göre düşüş yüzde 27,60 oldu. sözlerini kullandı.

Kayseri OSB’nin lokomotif segmentinin ihracat kalemleri arasında yine ilk sıralarda yer aldığını belirten Başkan Yalçın, “Elektrikli ev aletleri ve Çelik kapı şubeleri de ihracatta değerli payını koruyor. Almanya, Irak, İtalya, ABD, İngiltere, İsrail, Avusturya, Fransa, Romanya, Polonya en çok ihracat yaptığımız ülkelerin başında geliyor. İhracat yapılan ülkelere bakıldığında ise gelişmiş ülkelere yapılan ihracatın yüksek seviyelerini koruduğuna dikkat çekiliyor. Bu durum şehrimiz ve Kayseri OSB’deki sanayicilerimiz için büyük değer taşırken, Kayseri’den yapılan ihracatın katma değerinin arttığının ve iş kalitesinin istenilen düzeye ulaştığının da göstergesi olmuştur. İhracat yapan tüm sanayicilerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.”

Başkan Mehmet Yalçın, “İhracatımız 2022’de 3 milyar 918 milyon dolara yükseldi. Küresel ekonomideki riskler ihracat yapmamızı zorlaştırsa da Kayseri olarak dış ticaret fazlamız olduğunu dikkate alırsak. ihracatta hedeflerimize ulaşmak, üretim gücümüz ve pazar çeşitliliğimizde yakaladığımız başarı, geleceğe olan inancımızı pekiştiriyor. Son dönemde sanayide kullanılan elektrik ve doğal gaz fiyatlarında yapılan indirimler ile ihracat pazarlarındaki rekabet gücümüz olumlu yönde etkilenecektir. 2023 ihracatımızın 100. Yıl hedeflerine ulaşacağına olan güvenimiz tamdır” dedi.

haber-nurdagi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu