Haber

Yangında kül oldu! Erdoğan yemin etti: Borcumuzu ödüyoruz

15 Kasım 2020’de meydana gelen yangın olayının ardından tarihi Vaniköy Camii’ndeki restorasyon çalışmalarında sona gelindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazının ardından caminin açılışını yaptı.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

Tarihi Vaniköy Camii Üsküdar’ımızın simge mekanlarından biriydi. İki buçuk yıl önce çıkan yangında ağır hasar gördü.

Buranın tamamen yıkılıp vurgunculuğa açılacağını iddia ettiler, akıl ve mantık dışı şeyler söylediler ve her zamanki gibi yalanlarla akılları karıştırmaya çalıştılar. Onları dinlemedik.

“SADAKATİMİZİ ÖDEDİK”

İstanbul’un simge mescitlerinden biri olan cami, bu bölgenin kalbi konumundadır. Padişahların ziyaret yerlerinden biri olmuştur. İstanbul’umuzun yeni uğrak noktalarından biri olacağına inanıyorum. Caminin ilçemize ve İstanbul’a güzel olmasını diliyor, kadrosundan mimarına kadar herkese teşekkür ediyorum.

Her taşından tarih fışkıran İstanbul’a olan sevgimiz ve bağlılığımız bir başkadır. Fatih’in emaneti olan bu şehri tüm ilçeleriyle seviyoruz. Biz sevgiliyiz, biz hizmetkarız. İstanbul sevgimizi diğerleri kadar sözde bırakmadık, işlerle, yatırımlarla nakşedip gösteriyoruz. İstanbul’a minnet borcumuzu ödüyoruz. Kaç tane ata yadigarı inşa ettik?

NE OLDU?

15 Kasım 2020’de Üsküdar’daki Tarihi Vaniköy Camii’nde yangın çıktı. Cami yanarak kullanılamaz hale geldi. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, caminin ait olduğu vakfın yöneticisi Uğur Vanioğlu hakkında ‘ihmalle yangına neden olmak’ suçundan soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında yangının elektrik tesisatından çıktığı belirlendi. Savcılık, 21 Ocak 2021’de soruşturma kapsamında takipsizlik kararı verdi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu